Klasik Müziğin Zihin, Beden ve Ruh Sağlığına Etkisi “Hamileliginiz ve sonrasi icin pratik uygulamalar…Ya sizin muzikle araniz nasil?

Klinik Psik. Doktora Öğrn. Perihan Yıllı

Müzik, sınır tanımayan evrensel ortak iletişim lisandır. Eflatun ” müziğin insanı götüreceği yer insan sevgisidir” ve “müziği değiştirilen sitenin duvarları yıkılır” tanımlamalarını yaklaşık 2000 yıl önce yaparken, Goethe ise “ifadenin güvenli oluşu konuşmacının düşüncesine kanat taktığı gibi müzikte duyguları kanatlandırır”.

Yine Dede Efendi’ nin “müzik öyle bir denizdir ki, ben paçaları sıvadım ve hala içine giremedim”sözleri gibi müzik için sayısız  tanımlamalar yapılabilmektedir.

Müziğin yalnızca insanlarda değil; bitkiler ve hayvanlarda da etki altına aldığı günümüzde kanıtlanmış bir gerçektir.

Örneğin, müzik dinletilen ineklerin sakinleşerek daha fazla süt ürettikleri, yunuslar ve atlarda ki müzik ritm duygusunun uyandırdığı değişim dikkate değer etkileşim örneklerindendir.

Müzik günümüzde de tıpkı geçmiş yaşamlarda olduğu gibi şifa aracı iyileştirici etkisi için de kullanılmaktadır. Tüm dini formlarda müziğin eşsiz etkisinden yararlanılmaktadır. Kişilerde mistik ve ruhani  gücü efektif etki yaratmaktadır. Uluslararası Tıp Müzik Kurumu araştırmaları sonuçlarına göre “hergün 20 dakika klasik müzik dinleyen bireylerin bağışıklık sisteminin güçlendiği, hastalıklara karşı direncin arttığı ve duygusal düzenleyici özelliğiyle seratonin ve dopamin hormonları salgılarının da artarak mutlu ve huzurlu olma hali yarattığı “bilimsel olarak kantlanır ifadelerdir .

Çocuklar Müzikle ne zaman tanışmalı?

Çocuklar Müzikle ne zaman tanışmalı?

fetüs

Birbirine bağlantılı olmak üzere doğum öncesi ve sonrası olarak iki kategori altında toparlamaya çalışırsak; 


Doğum öncesi ya da sonrası dinletilen müzikler belli bir düzen içinde verilmesi önemlidir.

 Doğumdan önce;

Fetüsün dış dünyadan gelen seslere karşı güçlü duyarlılık kazandığı  beşinci ayından itibaren, günlük 10-15 dakikalık ve iki-üç kez özellikle bebeğin anne karnında hareketli olduğu zamanlarda müzik dinletilmeye başlanmalıdır.

– Bu sürede dinletilen müziğin sesi bebeğin duyabilmesi amacıyla normal ses seviyesinden bir miktar yüksek tutulmalıdır.

Doğum öncesi dinletilen müzikler doğumdan sonra dinletildiğinde kalp ritimlerinde düzelme, sakinleşme olduğu, aynı müzikler doğumdan sonra dinletildiğinde ise çocuğun anne karnı rahatlığını hissederek huzur duymasına ve kendini güvende hissetmesine yardımcı olacaktır. Böylece duygusal bağları olumlu ve dengeli gelişecektir. Daha sevgi dolu ve sakin bir birey olmasına katkı sağlayacaktır.

Ayrıca hamilelik süresince müzik dinleyen huzurlu bir süreç geçiren anne-bebek doğum anını daha kolay geçirdikleri bilinen bir gerçektir. .

 Doğumdan sonra 

Beslenme, banyo, uyuma zamanlarından önce beşer dakikalık seanslar halinde, gürültülü olmayan tercihen sözsüz müzik dinletilmeli.  Huzursuzluk ve uyku sorunu olan bebeklerin müzik sonrasında daha kolay uykuya geçtikleri tespit edilmiştir.

Bebek ve annenin birlikte hareketleriyle etkinlikler arasında bir bağ kurulmalıdır.

Örneğin, anne doğum öncesi dönemde dinlenilen bir müziğin ardından;

“ şimdi seninle banyo yağacağız”,

” yürüyüş yapacağız”, 

” yemek yiyeceğiz”, 

” banyo yapacağız”,

 “kitap okuyacağız” gibi uyaranları bebeğin duyacağı biçimde anlatmalıdır.

Her etkinlik için farkı müzik olmasına önem verilmelidir. Çünkü, bir süre sonra bebek dinlenilen müzik ardından hangi eylemin yapılacağını anlayabilmektedir.

Böylesi bir planlama yaşamına dair eylemlerin hareketlerin bilinmesi onu rahatlatacaktır, her türlü davranışa zihinsel, bedensel ve duygusal bakımdan hazır olacaktır.

Örneğin, duştan önce bir tedirginlik duymayacaktır ya da uyuması gerektiğini öğrenecektir. Kısacası hiçbir şeye hazırlıksız yakalanmayacakdır..

Bebeklere hangi müzikler dinletilir?

Bebeklere doğumdan önce ve sonra dinletilen müziklerde doğal ve doğadan olan ritmler olmasında yarar vardır. Piyano, keman, ney enstrümanlarında kuş, dalga sesleri ile aşamalı olarak ses hızı sakin olması koşulu ile diğer hayvan seslerinden oluşmuş albümler dinletilebilir.

Özel albüm önerileri:

Batı  tarzı için;

Barok müzikler Vivaldi, Mozart, Schubert, Beethoven Çaykovski gibi  soloları örnek verilebilir. Fetüsün karın içi  duyduğu seslere en yatkın tınıyı özellikle Mozart müzikleri olduğu ve Mozart dinleyen bebeklerin zihinsel ve sosyal gelişimini olumlu etkilendiği belirtilmektedir. Çünkü Mozart, hayata pozitif bakışıyla tanınmış bir dahidir ve neşe, sevinç, coşku gibi olumlu duyguları notalarında başarılı şekilde işlemesi sebebiyle yaptığı müzikleri Mozart Etkisi da olarak adlandırılmaktadır.

Klasik Türk Müziği için;

Itri, Dede  Efendi, Nihavent, Segah gibi makamlar dinlettirilebilir.
Mozart etkisi ilk kez Irvine California Üniversitesi bilim adamlarınca 1993-1995 yılları arasında bir grup çocuğa uygulanıyor ve klasik müzik dinleyerek yetiştirilen çocukların mekansal ilişki becerileri daha arttığı, diğerlerinin dikkati 15 dakikadan sonra dağılma gösterirken klasik müzik dinletilen çocukların sınavlarda ve hayatta daha başarılı oldukları sonucuna varılmıştır.

Gürcistan valiliği doğum sonrası hastaneden çıkan yeni bebekler için bir yıl dinletilmesi için klasik müzik CD’ si verilmesini zorunlu kılmıştır.

Irvine çalışmalarında Mozart Sonat dinlemenin beynin sayısal hafızayı güçlendirmesi ile daha akıllı bebekler yetiştirebileceğinin yanı sıra sağlık sorunlarının da tedavi edileceği, görüşünü savunmaktadır.

Ayrıca müzikler çalarken anne karın üzerine parmaklarıyla ritm tutturarak dokunuşlarda bulunabilir.

Anne-baba müziklere eşlik ederek bebeğin de içinde olduğu bir birliktelik ile ahenk atmosferi yaratabilirler.

Çoklu zeka kuramlarında işitsel  / müzikal zekaya sahip çocukların ortak özellikleri nelerdir?

  • Sese karşı aşırı duyarlılık,
  • Ritm taklit yeteneği,
  • Bedensel hareketleri müziğe eşlik edebilme yeteneği,
  • Farklı sesleri ayırt edebilme yeteneği,
  • Birden çok müziği birbirinden ayırt edebilme,
  • Notaya tepkilerde duyarlılık,
  • Notaları daha kolay öğrenebilme

Müzikal başarı ve yetenekleriyle ünlenmiş kişiler genellikle daha küçük yaşlarda bestelerini yapmış kişilerdir. Çoğu ebeveyn ne yazık ki, çocuklarında böylesi yeteneğin olduğunun farkında  değildir.

Doğumdan önce ve sonrasında ritm duygusu alan çocuklarda ileri ki dönemlerde aynı ilgi devam ediyorsa çocuklarda var olan bu farklılık  gerekli olanaklar sağlanarak desteklenmelidir.

Aksi halde bu farklılık körelecektir.

Mutlu ve başarılı birey olabilmeleri için elden gelen her olanak sunulmalıdır.

Yaşına ve gelişimsel özelliğine paralel enstrüman eğitimleri verilmelidir.

Ayrıca, bir enstrüman bilgisine vakıf olan bireylerin;ilerlemiş yaşlarında yaşamlarına olan sayısız katkısının farkında olmamak mümkün mü? ,

PS; müzik için alternatif site örneğidir:

http://radyoklasikmuzik.com/bebekler-icin-klasik-muzik.html
Klinik Psik. Doktora Öğrn. Perihan Yıllı, Kasım, 2014

http://pozitifid.com/

http://pozitifid.wix.com/pozitifid#!about/cipy
yararlanılan kaynaklar

http://www.babycenter.com/0_the-mozart-effect-classical-music-and-your-babys-brain_9308.bc

Özbey Çetin, Çocuk Gelişiminde Yaşanan Sorunlar, Inkılap Yayınevi , 2006

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s