Timüs Bezi

#Biryudumnefes kitapta nefesle #timüsaktivasyonu  çalışmaları çok net anlatılmıştır.              Derin acı veren aşklara dikkat! / S:195 Timüs bezimizi yeniden canlandırarak aktifleştirebiliriz / 203

#Biryudumnefeskitap nefesle #timüsaktivasyonu çalışmaları görsel  destekli anlatımı. Derin acı veren aşklara dikkat! / S:195
Timüs bezimizi yeniden canlandırarak aktifleştirebiliriz / S: 203 

Ani davranış değişimi, asabiyet ve alınganlıkların suçlusu kim mi?

Derin aşk acısı ile kendinizi yıpratmadan önce bir kez daha düşünün!

Kendimizi tanıyor muyuz?

Ya da ne kadar tanıyoruz?

Peki, tanımak için ne kadar çaba sarf ediyoruz?

Hazır ve kulaktan dolma, çoğunlukla da birbiriyle çelişen bilgiler,

İnsanlar, duydukları, çoğunlukla da televizyon kanallarında izledikleri sağlık programları  aracılığı ile paranoyaya kadar gidebilecek bilgiler edinmektedirler.

Bu durum izleyenleri fazla şüpheci  yapmaktadır. Kendilerini sürekli kontrol eden bu grup insanlarda bir süre sonra da hastalık hastası (hipokomdriyaziz) olma hali sıklıkla yaşanmaktadır.

“insanlar, bilmeliler ki!

Sevinçler, mutluluklar, iyilikler aynı zamanda

dertler, hüzünler ve kötülükler yalnız beyinlerin ürünüdür”

( Bograt MÖ.400 )

Derin acı veren aşklara dikkat!

Bağışıklık sistemimizin genel görevi, vücudumuzu dışarıdan gelen mikroplara karşı savunma oluşturmaktır(antijen). Bu işlemi yaparken de bir takım proteinler üretir(antikor). Bağışıklık sistemi, çevresel faktörlere karşı işlevselliğini yitirmesi durumunda kendinden olan hücreler ile dışarıdan gelen mikropları ayırt edemez duruma gelebiliyor ve kendi yapısındaki hücrelere saldırabiliyor.Bağışıklık sistemimizde ve özellikle  de;

Timus ve kemik iliği hücrelerinde gerçekleşen bu olaya,

“Sonradan edinilmiş, Kendi kendine bağışıklık” denilmektedir.

Aslında bu kişisel tercihlerimiz değil mi? Olaylara kattığımız anlamlar verdiğimiz tepkiler sonucu, bağışıklık sistemimizi şaşırtabilecek kadar güçlü sinyaller göndererek.

Özellikle de akciğerler, derin umutsuz karşılıksız duygularda vücut direncini en çok etkilendiği patolojik sonuçlar yaratan bölgedir.

Eski Türk filmlerini bir düşünün,Kerime Nadir’in “Hıçkırık” adlı romanından (1939)  beyaz perdeye uyarlanan  filmi gibi  verem hastalığına yakalanarak kahramanın ölümüyle sonlanması.Kurtuluş Savaşımızın acı kayıpları, yokluklarla mücadelenin sonuçlarına farklı bakışın  başarılı bir örneğidir.

Yine Ortaçağ Avrupa’sının kronik hastalıkları derin aşk acılarının şaşırtıcı biçimde yaşandığı yıllar. Fiziksel ortamlarda ki yetersizlikler, zihinsel bedensel çöken insan yapıları akciğer hastalıkları için koşulları oldukça zorlayan yaşam tarzları.Yüzlerce insanın mikrobuna  yakalanmışçasına, akciğer veremine yenik düşmesiyle  geçen hüzün dolu seneler.

Duygusal acılar, travmatik aşklar en çok göğüs bölgesinde hissedilir. Göğüse adeta bıçak yarası  gibi acı hissi verir. Vücut tam bir çöküş içindedir.

Kişinin kendini  yaşamdan  tümüyle çektiği anlarıdır, tüm sistemler zayıflamıştır.

Vücudun bağışıklık sistemi zayıf düşer, bağışıklık sistemimizin şefi ise timüs  kapsülümüzdür bu çöküş karşısında timüs işlevselliğini yitirmiş durumdadır ve organizma tüm hastalıklarla uyumlu bir haldedir.

Tüberküloz mikrobik bir hastalıktır ve kişinin en güçsüz zayıf düştüğü anını yakalar.  Akciğerler de yumuşak süngerimsi dokusu gereği  bu mikrobun üremesi için en uygun ortam hazırlar ve olası çevresel faktörlere karşı savunmasız olduğu dönemde bu mikrobu hücrelerine  hapseder .

Mutluluk, sağlık, gülümseme, pozitif enerjimizin, gençliğimizin, sevginin  aşkın kaynağı

Timüs bezimiz  ve onu nasıl  aktif edeceğiz?

Vücudumuzda, büyüme denge üreme gibi oldukça fonksiyonel olan sayısı tam olarak tespit edilemeyen iki yüzden fazla hormon olduğu ve bu hormonların salgı bezleri aracılığı ile de dokulara kadar ulaştığı bilinmektedir.

Hormon uyaran harekete geçiren anlamına gelmektedir.

Muazzam bir işleyiş, her birinin tıbbi fonksiyonuna burada girebilmemiz imkânsızken,

“timüs bezi” üzerinde durmamızın yararları çoktur.

Timüs Bezimiz, hayatta kalmamızı sağlayarak, bağışıklık  sistemimizin ana merkezidir. Savunma sistemini kontrol ederek, hastalık ve enfeksiyonlara karşı lenfositlerin üretimini uyararak vücudumuzun enerjik sistemleri boyunca enerji akışını düzenler.

Biyolojik bedenimiz, psişik bedenimizi, eterik bedenimizi son derece etkileyen ve adeta şef görevini üstlenen, kendisi küçük fakat sayısız marifetleri ile…

Timüs Bezimiz,

Aniden asabileşebiliyor,

Bağışıklık sistemimizi  çevresel faktörlere bağlı çökertebiliyor,

Günümüzün vebası sayılan stres kökenli sayısız semptomlara tanık olabiliyoruz.

Belli başlı hastalıkların tedavisi için dev sektör, ilaç sanayi iş başında.

Oysa vücudu oluşturan organlarımıza hizmet eden çok küçük hacimleri olan sayısız bezlerimiz vardır.

Bu bezlerimizden oldukça fonksiyonel olanı timüs bezimizi tanır, anlar, önemini kavrar ve aktive edebilirsek; Kendimizle ve çevremizle ilişkilerimizde samimi olmayı başarabilir, dost olabilir, yaşamdan daha bir haz alabiliriz

Dr.John Diamond  “ Timüs bezimiz yaşam kaynağının ve enerjisinin ana merkezidir” sözleriyle , yönlendirici ve denetleyici özelliklerine dikkat çekmektedir.

Timüs beziniz ne durumda olduğunu, son derece pratik yöntemlerle test edebiliriz

Timüs bezinin işlevselliğini koruma aslında doğamızdan getirdiğimiz çok hoş bir özelliktir, küçük çocuklara bir dikkat edin lütfen! Oyuncak bebeklerini, yastıklarını timüsün olduğu bölgede taşırlar ve üstelik onlara sarılarak uyurlar 

– Dilimizi üst damağımıza sürerek vücutta oluşan ürperti hissi ile

– Gülme anında boyun ile vücudun birleştiği yere, sağ elimizi koyup bastırıp beklediğimizde timüs bezinin hareketliliğini hissetme ile,

– Mutlu olma halinde vücutta oluşan ürpert hissi ile, hani “tüylerim diken diken oldu” derken, aslında bu duruma sebep olan timüsümüzdür

-Stresli anınızda çıplak gözle aynada baktığınızda o bölgenin kızarmış olduğunu ve soğuk bir terlemenin oluştuğunu, somut olarak da fark edebiliriz

Timüs bezi işlerliğini yitirmesi durumunda, bakın, neler oluyor?

-Aşırı asabiyet,

-Ani davranış değişiklikleri, “kendinize şaşırabilirsiniz”,

-Konuşma da tutukluk,

-Yapılan esprilere duyarsızlık ve alınganlık olarak, belirtiler görülür.

California Üniversitesi’nde Dr.Paul Ekman ve  Dr.  John Diamond  ” Dilin damak pozisyonuna getirilmesi, hafif dokunuşlar-vuruşlar ile sol ve sağ beyin küresi arasında denge oluşmasını sağlandığını” tespit etmişlerdir .

” Bu esnada salgılanan hormonlar beyin fonksiyonlarını hızlandırıyor, kişide motivasyon artıyor, kendini iyi hissediyor düşüncelerde de daha verimli üretkenlik ve  netlik oluşabiliyor ” .

Timüs bezinin sağlıklı kalabilmesi ve görevini tam yapabilmesi için gerekli koşullar ,

– Hipofiz bezinin yeterli Endorfin ve Seretonin salgılaması.

– Endorfin ve Serotonin salgıları Tiroit, Timüs ve Kalbi besleyerek kişide sakin olma durumu , huzur ve mutluluğu tetikler.

Çünkü, “Endorfin ve Serotonin salgıları Kalbin sürekli tükenmeyen enerji kaynaklarıdır”.

Nobel ödüllü Avusturyalı kanser kuramı formülünü hazırlayan, Mc.Farlane Buruner;

Timüs bezinin işlevlerinin çoğaltılması durumunda bedenin her türlü kanserden kurtulmak ve korunmak için büyük bir yetenek kazandığını belirtmiş ve en önemlisi  de kanser riskini ortadan kaldırdığını ispatlamıştır.

Timüs bezinin işlerliğini yitirmemesi için ise,

– Davranışlarımızda  içten olabilmek, içten ve samimi gülümsemek,

– Sosyal yaşamdan yenilikçi yaklaşımlardan kendini soyutlamamak, karamsarlıktan uzak sohbetler, timüs bezini oldukça güçlendirmektedir

Çünkü,stres ve gerginlik anlarında ilk etkilenen organ timüs bezidir, görevini yapamaz duruma gelmektedir. Dolayısıyla da bağışıklık sistemimiz  de hasar görecektir.

California Üniversitesinde Dr. Paul Ekman yaşama olumlu neşeli yaklaşımların beynin haz bölgelerini harekete geçirdiğini, stresten uzak ve kaybetme korkusu olmayan bazı yaşlılarda timüs bezinin ceviz büyüklüğünü kaybetmeyerek işlevini sürdürdüğünü öne sürmüştür.

Timüs bezimiz nerededir?

Gelişim evreleri süreci,

– Tiroit bezinin altında, göğüs boşluğunda ve soluk borusunun önünde bulunur.

– Faaliyetlerine doğmadan önce,anne karnındayken başlıyor ve sağladığı lenfositler sayesinde vücudu enfeksiyonlardan korumaya başlıyor

-Timüs yaşla birlikte gerileyen ve yok olan bir bezdir,

-Timüs bezi çocukluk yıllarında fındık büyüklüğünde

– Dişiler de östrojen, erkeklerde testosteron salgısının arttığı dönem olan ergenlik çağında ceviz büyüklüğündedir ve bu yaşlar timüs bezinin maksimum büyüklüğüne eriştiği dönemdir

20 yaşlarından sonra küçülmeye başlar

Büyüme ilerledikçe bezelye ve pirinç boyutlarına kadar geriler ve

60 yaşından sonra hemen hemen tümü ile yok olur.

Timüs kapsülü , yeterince testosteron ve östrojen salgısının salgılanmıyor olması sebebiyle yaşlılık                   döneminde küçülmekte, ergen dönemde maksimum büyüklüğe erişme sebebi ise bu salgıların                         artış hızıyla ilgilidir.

Timüs kapsülünün yeterli gelişememesi durumunda,

Erkeklerde testosteron , dişilerde ise, östrojen eğitimi tamamlanamadığından kısırlık veya cinsiyetlere etki edebileceği,  çünkü bu dönemde yeterli fiziksel gelişim bu iki hormonun tam kapasite çalışması ile  gerçekleşecektir

Yine ilerleyen yaşlarda erkeklerde prostat ve testis kanseri riskinin arttığı, kadınlarda ise, meme rahim kanseri riskinin arttığı, yeterince beslenemeyen eğitilmeyen bozulmuş hücrelerin kanserin baş tetikçisi olabildiği, yapılan araştırmalar sonucunda edinilmiş bulgulardır.

Stres ve gerginlik anlarında ilk etkilenen bölge Timüs bezidir. California Üniversitesi’nden Dr. Paul Ekman’ a göre;

” Yaşama olumlu neşeli yaklaşımların beynin haz bölgelerini harekete geçirdiğini, stresten uzak ve kaybetme korkusu olmayan bazı yaşlılarda timüs bezinin ceviz büyüklüğünü kaybetmeyerek işlevini sürdürdüğü” görüşleri hakimdir.

Bir çok dini ve sembolleştirilmiş ritüellerde timüs bezi aktivasyon çalışmaları yapılmaktadır.

The Wolf of Wall Street filminde de timüs bezini aktifleştirmenin, kişinin kendini açığa çıkararak satış gücünü artırmasına ne kadar etki ettiği bir çok sahnede örneklenmiştir.

Timüs  aktivasyonuna kalıcı etkilier sağlayan uygulamalardan bir tanesi de kuşkusuz, nefes teknikleridir. Kişi efektif  olarak her hangi sentetik bir ilaç almadan kendi doğal organizmasıyla duruma müdahale edebilmektedir

Besin  takviyesi olarak da, B kompleks , potasyum, sodyum ve amino asit içeren mineral destekleri de ayrıca önerilmektedir.

http://pozitifid.blogspot.com.tr/2012/12/ani-davrans-degisimi-asabiyet-alnganlk.html


Perihan Yıllı ile,
Pozitif ID

Kişisel Gelişimin Profesyonel Tasarımı  & 

                içindeki sen ile keyif dolu yolculuğun sınırsız keşfi

 

                                                                           

fatih – fevzipaşa cd 27/3

http://pozitifid.blogspot.com

http:pozitifid.wordpress.com

http://pozitifid.wix.com/pozitifid/

pozitifid.kisiselgeişim@facebook.com

pozitifid@gmail.com

PS;  bağışıklık sistemimizi oluşturan diğer organlarımızı da bilmek isterseniz,

 —kaynak resim. wikipedia

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s