Beyni Yenilemek

Beyni yenilemek resetlemek

        

                                                Zihin neye hazırsa göz onu görür

Kaliforniya


 Üniversitesi’nde yapılmış olan bir çalışmadan alınan sonuçlara göre, Sağlıklı bir beyin kendini yenileyebiliyor. Bizim de beynimizi , yaşlanmaması için olumsuz  dış ve iç etkenlere karşı koruyarak güçlü bir bellek oluşumunu sağlayarak  hem koruyucu hem önleyici  hem de hafıza güçsüzlüğünü onarmak gibi  yapabileceğimiz, yapmakla yükümlü olduğumuz davranışlarımız  vardır.

“Çok çalışıyorum,saatlerce olağan üstü çaba sarf ediyorum ancak başarılı olamıyorum” beyne dokunmalarla çeşitli antremanlarla bu çok can sıkıcı durumdan çıkmayı başarmak mümkün.

Acaba yeterli uyku alarak dinlenebiliyor muyuz?

Aerobik Solunum -Aerobik Eksersizler Yapıyor muyuz?

Yaşam kalitesini artırmanın temelinde doğru “ nefes teknikleri “geliyor.Beyin için Zihin sağlığı için aerobik egzersizler için  adeta “gençlik aşısı”dır  diyebiliriz…

Bilim adamlarına göre beyin , oksijen ile tam beslendiğinde mutluluk hormonları tam kapasite çalıştığından strese set oluşturarak ve sinir dokusundaki hücrelerin üretimini artırıyor. İllionis Üniversitesi’nin bilim ve teknoloji çalışmaları yapan birimi Beckman Enstitüsü’nün araştırmacıları, haftada 3 kez 45’er dakikadan aerobik yapanlar üzerinde 6 ay boyunca çalıştılar. Ve sonuçta bu kişilerin zihinsel performanslarında yüzde 25 artış olduğunu kaydettiler.

Beyin hücrelerini aktif  tutmak için, haftada en az 5 kez 20’şer dakikalık aerobik türü  nefes egzersizler yapmalısınız.

Beynin kodlarını  tersine çevirmek

Diyelim ki sözel alan yani beyninizin sağ lobunu aktif kılan işiniz mesleğiniz var ya da sözel öğrencisiniz ,edebiyat felsefe sanat dallarına  yönelik bir profesyonelsiniz ,tam tersi çalışmalara yönelme; sayısal alanda faaliyetler yapın,örn. Matematik problemleri çözün.vs..

Bir çoğumuzun bildiğini sanıyorum Amerika ‘da 2. yaşam üniversiteleri bir hayli ilgi topluyor.adeta 2. bahar okulları 60-70 yaşlarında ki insanlar  bu yaşa kadar  mevcut olan birikimleri olmasına rağmen  %100 tersi olan yeni bir eğitime başlıyorlar, örn. Tıp tahsili almış bir insan ,edebiyat  ya da sanat  eğitimi almaya başlıyor veya sözel eğitim almış birinin sayısal eğitim alması gibi.

Beyin yeniden formatlanıyor , korteksler oluşuyor, böylece beynin  sağ ve sol lobları daha aktif duruma geliyor

Enzimler

Hücrelerde kimyasal tepkimelerden değişmeden çıkar ve tekrar kullanıma hazır hale gelirler.Bir süre sonra yapıları bozulur parçalanır ve hücre tarafından yeniden üretilir.

Doğada ki  doğal besinler gün içinde tüketilmelidir  bunun yanı sıra  hücre yenilemesine enzimlere  dışarıdan da takviye edeceğimiz gıdalar vardır

Örn.Papaya içeriğindeki doğal enzim ve amino asitler sayesinde beyinde ki mutluluk hormonlarını arttırır

İçeriğinde çinko ve bor olan mineraller tüketilmeli  ; karaciğer yumurta, portakal,alabalık,brokoli, ıspanak,lahana vb.

Ginkgo Biloba  hafızayı güçlendirerek yaşlanma etkilerini ve ruhsal yorgunluğu azaltıyor ve nörolojik bozukluklara iyi geliyor ayrıca antioksidan içeriyor

  • Bol miktarda su ve sıvı gıdalar tüketilmeli
  • Bal çayın içinde bulunan antitoksidanı açığa çıkarır , çayı bal ile tüketmek
  • Kimyasal ilaçlar çok dikkatli kullanılmalı
  •  Kodeinli şuruplar,alerji ilaçları , baş ağrısı, soğuk algınlığı,bulantı ,öksürük ilaçlarının  zihinsel yorgunluğu arttırdığı uzmanlar tarafından açıklanmıştır.
  • Bulmaca ve zeka oyunları da hafızayı güçlendirecektir.
  • Sağ ellerini kullananların günde 10-15 dak. Sol elini kullanmaları,sol elini kullananların da sağ ellerini kullandırmalarına ara sıra izin vermeleri.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s